Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nechutenství, apatie: Může být způsobeno otravou, např. jestli šnečci pozřeli rostliny postříkané insekticidy nebo postřiky proti zahradním plžům.

Vypadnutí těla z ulity: Je způsobeno ochabnutím cívkového svalu, který plži používají k zatáhnutí se do ulity. Sval ochabuje při nedostatečné vlhkosti nebo při nešetrném zacházení, např. násilné sundání z podkladu apod. V případě, že šnečkovi vypadne tělo z ulity, pokud vím, už mu není pomoci.

Vak ve spodní části hlavy: Plž zřejmě pozřel něco, co mu nesedlo. Může to být jedovatá rostlina, rostlina s jedovatým postřikem, příliš jednotvárná nebo nevhodná strava. Vak vespodní části hlavy, u raduly, většinou naplněný tekutinou, je střevem, které plž vyvrhl, poté umírá. Pokud vím, nedá se takto postižený plž zachránit, ale je tu možná šance po propíchnutí  váčku.

Nepřijímá potravu: V teráriu je nízká nebo vysoká teplota a vlhkost, může být způsobeno i otravou, postiženého plže dejte přímo na potravu a udržujte dobré chovné podmínky.

Nevylézá z ulity: Šnečkovi může být zima nebo je pro něj sucho.

Málo aktivní: Může být způsobeno příliš nízkou teplotou nebo vlhkostí. Šnečky vykoupejte a zajištěte jim dostatek vlhka a tepla.

Zalézá do ulity a zevnitř ji vyžírá: Má málo vápníku potřebného ke stavbě ulity, proto jej okusováním čerpá právě z ní. Šnečci si mohou ulitu také okusovat navzájem, může to být způsobeno tím, že jich je velký počet v jednom teráriu. Šnečky dejte na sépiovou kost, dejte jim vápennou kašičku a zkontrolujte, že mají k vápníku vždy snadný přístup.

Prasklá ulita: Způsobená obvykle pádem, pokud z ní nic nevytéká, pak by to mělo jít zhojit. Velké praskliny se dají slepit, ovšem nikdy k tomuto účelu nepoužívejte lepidla s acetonem!

Popraskaná ulita: Způsobená pádem nebo odřením, nebo nedostatkem vápníku, drobné prasklinky by se měly časem zhojit, když zajistíte plžům přísun vápníku.

Vyschlá pokožka, víčkování: Může být způsobeno nižší relativní vlhkostí vzduchu, příliš vysokou nebo naopak nízkou teplotou, plže vykoupeme, udržujeme vysokou relativní vlhkost a stálou teplotu okolo 20 - 24°C.

Plísně: Mohou být způsobeny vyšší relativní vlhkostí vzduchu, napadené plže vykoupeme v čaji z heřmánku, třezalky nebo kopřivy, nebo ve slabém roztoku manganistanu draselného.

Bezdůvodný množstevní úhyn, mušky: Pokud máte v teráriu malé mušky, mohou to být octomilky nebo vláhomilky, které své larvy kladou do substrátu nebo výkalů. Těmto muškám svědčí teplota a vlhkost, živí se kvasinkami a mikroorganismy, které se nachází v roukládajícím se materiálu. Jejich larvy můžou plžům velmi znepříjemnit život, mohou je napadnout a následně zahubit. Dávejte si na ně pozor zejména pokud máte snůšku mláďat šnečků, ti jsou obvzláště náchylní. Předcházet líhnutí mušek lze tím, že jedenktrát za týden nebo za 14 dní vyměníte lignocel (právě asi týden trvá vývojový cyklus octomilek, ale to se liší dle druhu), vyčistíte terárium a každý den odstraníte zbytky potravy. Nikdy se nesnažte zbavit mušek tím, že je postříkáte přípravkem na hubení hmyzu, tento přípravek škodí i plžům. Muškám se totiž daří hlavně v hnijícím ovoci a rozkládajícím se materiálu.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

40 Ways to Earlier small Your Blood Pressure

(Atitflarasor, 9. 10. 2018 4:35)

Torsion bras de quelqu'un est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-ligne-verte/

Ochrnuti

(Katka, 24. 7. 2018 11:09)

Dobry den,me deti zapomeli sneky pres noc venku rano nez se vzbudili na sneky dlouho svitilo slunicko bohuzel 2 uhynuli ale dalsi zatim ziji okamzite jsme je dali do vody ale jsou vylezli z ulity a hybaji jen hlavou jakoby meli zadni cast ochrnutou. Ten jeden vydava strasne moc slizu. Prakticky jsou na miste a vubec nelezou

Váček

(Jan doležal, 2. 5. 2018 20:13)

Dobrý den mému šnekovi se udělal nedaleko levého tykadélka bílý váček nevíte co s tím prosím

Váček

(Jan doležal, 2. 5. 2018 20:13)

Dobrý den mému šnekovi se udělal nedaleko levého tykadélka bílý váček nevíte co s tím prosím

Nemoc

(Kamila, 6. 1. 2016 20:20)

Dobrý den, moje Achatina zalezla do ulity a nechce vylést, ovšem Zálezly moc daleko. Nevíte co se děje?

Re: Nemoc

(Mates, 14. 6. 2017 20:21)

Dobrý den vás šnek který je zalezlý v ulité trpí zimou nebo suchém

Re: Nemoc

(Mates, 14. 6. 2017 20:22)

Dobrý den vás šnek který je zalezlý v ulité trpí zimou nebo suchém

Prosím o pomoc . Kdyby někdo věděl Prosím tady je Můj email : magdazalp@seznam.cz

(Madla, 21. 6. 2016 14:44)

Můj šnek achatina fulica je Můj miláček. Jenomže je tu moc mušek. Vyměňuju lignocel každý týden, po šnekovi uklízím jídlo a hovínka ale nic. Hřebíček ( kořeni ) tam je... Nevím co dál ale mušky tu jsou pořád. Prosím poraďte.
Email magdazalp@seznam.cz

prosím radu

(odbory.jana@seznam.cz, 12. 3. 2016 21:49)

prosím o radu na email odbory.jana@seznam.cz mám podobný problém jako slečna která tu kdysi psala že šnečkovi se udělalo takové bílé víčko na oku!! nemůže oko vysouvat. můžete mi prosím na email odpovědět docela spěchá děkuji moc šneci jsou přeléčení na parazity pamacurem protože jsme měly parazity koupány v hypermanganu slabém roztoku, heřmánku i v česneku bez soli ted jsou i nějací plesnivý ulity tak i mažu clotrymazulem nebo tak nějak na plísen ale postupuji správně děkuji mockrát za odpovedi na email tady nevím jak se vyzvedávají

moje nová Achatina

(Kristýna, 19. 1. 2012 17:30)

Dnes jsem si koupila novou Achatinu. Zatím moc nevím co s ní ale po přečtení všech příspěvků a celého webu už mám trošku představu. Moc díky všem! =D Poraďte mi někdo prosím nějaké hezké jméno pro mého šnečka. Díky...

Re: moje nová Achatina

(Anna, 8. 9. 2013 18:20)

Ahoj jestli by jsi chtěla nějakou inspiraci na jméno šneka tak můj šnek se jmenuje Forest :)

Re: moje nová Achatina

(karlos , 25. 12. 2014 13:45)

třeba Buba Azia Demir

snecek

(Karlos , 25. 12. 2014 13:42)

chtěl bych se zeptat po kolika dnech po spareni klade achatina vajíčka

je mrtvá?

(Anna, 8. 9. 2013 17:49)

dobrý den moje 5 měsíční achatina je už více jak 14 dní zalezlá v ulitě a já mám obavy že mi zemřela... jak se u nich projevuje smrt?

Proč se neprobudila?

(Lucka, 13. 9. 2011 17:12)

Ahoj, naše Hermína byla krásná achatina, sice vybíravá v jídle, ale miláček. Občas pár dnů spala, pár dnů byla vzhůru.Ted se mi asi 4 dny neprobudila, tak jsem se jí pokusila vzbudit....a několik minut nic....na jiném webu píšou, že když má tělíčko, které jde vidět v ulitě tvrdé, je mrtvá.... :-( Ptám se proč? Jedla, byla aktivní, měla (myslím) vše co potřebovala....kde je a byla chyba? Je mi nanic :(

Re: Proč se neprobudila?

(Lucka, 13. 9. 2011 17:20)

Ha........................ona vylejzáááááá!!!!!!! Opláchla jsem ji ve vlažné vodě a najednou se jí začal strhávat zaschlý sliz? a už se probouzí, láska naše šnečí!!!! Uf, omlouvám se tedy za příspěvek...nikdy bych neřekla že budu mít takhle ráda "šneka" :))

Re: Re: Proč se neprobudila?

(Štěpánka, 6. 11. 2011 11:40)

Stalo se mi něco podobného.

šneček

(zuzana.opocenska@atlas.cz, 30. 5. 2011 11:09)

dobrý den, četla jsem si vaše poznatky o šnečcích. Taky doma jednoho chovám. Je skvělej ale trochu mam strach, že nema moc vapniku, ačkoliv mu davam sepiovou kost každy měsic novou. on vždycky tu starou tak nechutně rozmáčí a oslintá, že si říkám, že si ji už stejně nedá. skroro celou ji teda pak vyhuzuji. nedávám mu ji uplne celou ale spíš po kouskách, ale ty pak taky spíš vyhodím. nemyslím si že je jí a je to vidět na jeho ulitě, má v ní dírky, je taková ošklivá - myslím, že tim asi trochu trpí. můžu se zeptat, jak děláte tu vápenou kašičku. myslíte, že mi ji sežere?
co jiného mu dát, co má v sobě vápník a pomohlo by mu to??? Děkuji.

Re: šneček

(Thea, 11. 9. 2011 15:29)

Asi už někdo dávno psal, ale kdyby náhodou... Krom pépiovky se dají použít nadrcené skořápky z vajec, nejlépe nadrcené v hmoždíři, nebo třecí misce až na úplný prach a nebo normální vápenec kterým se vápní zahrady... Naši šneci, "za mlada" sépiovku moc nežrali, to spíš ty skořápky, ale teď už jo...

trtrtr

(trhla hoélugva, 20. 7. 2011 12:52)

dejte sem vice fotek