Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Achatina reticulata

Původ:
Achatina reticulata má svůj původ v západní Africe, Tanzánii, Zanzibaru. (Většina A. reticulata chovaných v zajetí jsou potomci pěti šneků, které přivezl v roce 1992 ze Zanzibaru Georg Gassner.)

Vzhled:
Reticulata je  druhý  největší suchozemský šnek na světě, může dorůst až 20 cm, v zajetí se ale většinou pohybuje velikost jejich ulity od 12 do 16 cm.
Jeho noha je bělavá, krémová až žlutá nebo nahnědlá s tmavou (šedou, tmavě hnědou až černou)  hlavou, oči bývají na koncích světlé. Typické zbarvení těla a hlavy může být změněno albionitickými geny a celá noha včetněh hlavy tak může být i kompletně čistě bílá.
Základní  barva  ulity je bílá, béžová, krémová či světle hnědá a na ní jsou tmavé tečky, skvrny a pruhy s pruhy nebo různou cik-cak  kresbou. Achatina reticulata je zejména v subadultním stádiu hodně podobná druhu Achatina albopicta, ale v dospělosti je mnohem větší (A. albopicta dorůstá jen asi 10-12ti centimetrů) a rozpoznávacím znakem je barva apexu (vrcholu ulity). Zatímco A. albopicta má apex červený, reticulata jej má bělavý a nikdy není zbarven do červena! Columella  a vnější obústí Achatina reticulata jsou čistě bílé.

Rozmnožování:
Achatina reticulata pohlavně dospívá v cca 6-9ti měsících.  Velikost vajíček odpovídá  všem ostatním  druhům achatin podobné velikosti. Pozor se musí dávat při držení více druhů v jedné nádrži. A. reticulata se může zkřížit i s jinými druhy (např. A. fulica nebo A. immaculata...). Po spáření klade až  200 0,5-1 cm velkých vajíček do důlku v substrátu. (je o něco méně plodná než její příbuzná Achatina fulica). Snůška se opakuje zhruba 4 krát do roka. Chceme-li odchovat mláďata, je lépe vajíčka z nádrže s dospělými šneky přesunout. V původní nádrži by je mohli dospělci poničit či sežrat. V nové nádrži pak udržujeme stejnou teplotu a vlhkost jako v nádrži dospělých šneků. Mláďata se líhnou po 10-20 dnech, jsou veliká asi půl centimetru a mají téměř průhlednou ulitu, na které se nejprve objevují typické „skvrnky“ a s rostoucím věkem potom také proužky.


Podmínky  chovu
Terárium pro cca 8 dospělých  šneků by mělo být veliké 80x40x40 cm, vlhkost  vzduchu by  měla být 80-90%. Substrát by měl být také neustále správně  vlhký ale  nesmí se změnit v bahno, v takovém substrátu se  zvířata nerada zdržují. Šneci se často rádi zahrabávají do substrátu a to by jim mělo být umožněno vyšší vrstvou (několik cm). Reticulatám vyhovuje teplota okolo  25°C, je možno vyhřívat  dno. Ideální je také dát jim do nádrže „bazének“ s vodou - pokud máte menší šnečky, na dno nasypejte kamínky. A. reticulata se rády „koupou“.
A. reticulata  nepotřebuje umělé dosvěcování, plně jí postačí denní světlo. Pokud ale (například z estetických důvodů) chceme žárovku do terária umístit, mělo by se jednat o slabší žárovku a musí být zabezpečena tak, aby se na ni šneci nemohli dostat a tak se popálit.
Šneci se dobrých podmínkách dožívají 5-8mi let.

Krmení
Stejné jako u ostatních Achatin. Základ je sépiová kost, která by měla být k dispozici neustále, jako krmení jsou vhodné všechny druhy salátu, okurky, mrkev, granule pro potkany, různé vápenné kaše a další (inspiraci najdete v sekci krmení achatin)

zdroje:
http://www.schnecken-stein.de/
http://www.achatinidae.com/Allgemeines/Gattungen/Achatina/A__reticulata/a__reticulata.html
http://www.exoticpetsuk.com/achatinareticulata.htm
http://www.viana.li/schnecken/allg/a.reti.htm
http://www.terrarium.com.pl/zobacz/achatina-ssp-slimaki-olbrzymie-202.html

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Kdo je kdo

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nabizim mláďata Achatina reticulata

(anne, 13. 1. 2011 12:41)

Nabizim mláďata Achatina reticulata , narozeni v srpnu a prosinci. Pokud nebude příliž mrznout, mohu poslat i poštou v izolovanem baliku, nikdy nebyl problém šnečci vždy dorazili v pořádku. Osobní předání v Praze, Roudnici nad Labem čí Kralupech nad Vltavou. Cena dohodou dle stáří10-50Kč.
foto: http://www.achatina.cz/alba/album.php?id=1449
mail: evolution8@seznam.cz

Re: Nabizim mláďata Achatina reticulata

(Martina Tomiczkova, 21. 2. 2015 11:30)

dobry den,mela bych zajem o jedno mladě achatiny reticulata,jsem z Karvine,telefonni cislo je 604449323,prosim o zaslani sms,děkuji