Jdi na obsah Jdi na menu
 


Achatiny mají tělo rozděleno na hlavu, nohu a útrobní vak, ve kterém jsou uloženy vnitřní orgány. Pokožka pláště, kterým je obalen útrobní vak, vylučuje na povrch sloučeniny vápníku - tyto pak vytvoří na povrchu pláště tvrdou pevnou uliltu.

Noha je ovládána cívkovým svalem, díky kterému může šnek vtáhnout či zatáhnout nohu, výběžky cívkového svalu pak zatahují tykadla.


Pokožka nohy obsahuje žlázové buňky, které produkují sliz. Aby se šnek mohl lépe pohybovat, má v přední části nohy umístěnu chodidlovou žlázu, která produkuje velké množství slizu (ony lesklé slizské cestičky, které za sebou šnek zanechává). Sliz je složený převážně z vody, soli, baktericidních látek a mucinu. Mucin je látka která dává slizu svou „slizkost“ a mimo jiné se nachází třeba také v našich slinách.
Kromě usnadnění pohybu (nižší tření) napomáhá sliz také udržení obsahu vody v těle, čistí plášťovou dutinu a šneci jej také používají na slepení a ochranu nakladených vajíček. Velmi důležitý je pak při ochraně šneka před nepříznivými vlivy z venčí.
K dostatečné tvorbě slizu plži potřebují i dostatek vody. Vodu mohou příjamt buď přímo pitím (ať už z misky nebo z kapiček vody utkvělých na povrchu listů, terária apod po rosení), potravou (šťavnaté druhy zeleniny - např. okurky) al také přímo pokožkou.

Achatiny patří mezi „plicnaté“ plže, tzn, že dýchají pomocí plic. Tyto jsou pak tvořeny plicní dutinou s řasnatou vnitřní stěnou, díky níž mají plíce větší povrch.

Šneci nemají krev, ale hemolymfu. V ní je rozpuštěno krevní barvivo - hemocyanin, na které se naváže v plicích kyslík a pomocí soustavy cév potuje nejprve do srdce a odtud aortou do celého těla.

Trávicí soustava začíná ústním otvorem, krytým pysky a ústní dutinou. V ní se nachází tzv. radula, která slouží při příjmu potravy jako „struhadlo“. Je složená z malých odontocytů (zubů), které se na předním konci neustále opotřebovávají a na zadním konci dorůstají nové.
Potrava se posouvá pomocí řasinek dále do trávicího traktu - do žaludku. V této rozšířené části předního střeva se potrava setkává s enzymy ze slinivkojaterní žlázy a je štěpena na lehce stravitelné složky (a to dokonce i jinak velmi těžce stravitelná celuloza, proteiny jsou pak tráveny pomocí proteáz).

Nervová soustava
Achatiny mají jako všichni měkkýši gangliovou nervovou soustavu - mají 5 párovitých ganglií
- cerebrální (ovládají hmat, zrak, ústí ulity, polohu těla)
- pedální (ovládají svalstvo nohy)
- pleurální (inervují plášť a plíce)
- parietální (ovládají čich)
- viscerální (inervujá vnitřní orgány)