Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Achatina achatina

Ve volné přírodě
Achatina achatina pochází  z pobřeží západní Afriky, Siery Leone, Libérie, Pobřeží  slonoviny, Toga,  Ghany, Nigérie, Guiney.

Vzhled
Achatina achatina je jeden z největších šneků, ulita může dorůst až 30 cm ale obvyklá velikost je 15-20 cm. (Netýká se ale všech poddruhů, některé mohou být menší). Základní barva je žlutá nebo oranžová a na ní jsou  tmavé pruhy. U poddruhu  Achatina achatina monochromatica pruhy chybí a ulita je jednoduše žlutooranžová. Podle typických pruhů na ulitě je tento šnek také označován jako „tiger snail“ (tygří šnek). Dospělý šnek má 7-8 závitů.
Od druhu Achatina fulica a reticulata je lze rozpoznat mimo jiné i díky specificky uzavřeným švům, které kříží podélné růstové linie (povrch šneka vypadá trošku jakoby mřížkovaný). Noha  je černá, šedá, hnědá nebo béžová. Tělo může být i  albionitické, ale albíni jsou velmi vzácní. Dobrým poznávacím znakem je vystouplé „V“ na  konci nohy, které má jako jediný příslušník rodu Achatina (podobné V mají už jen příslušníci rodu Archachatina).
Apex je  často velmi slabě červený, ale může být také velmi  výrazný.
Columella a patrová část obústí je červená nebo červenohnědá, columella je stejně jako u Achatina fulica na konci „seříznutá“.

Rozmnožování:
V zajetí se Achatiny jen velmi neochotně páří, zvláště pokud se jedná o jedince odchycené ve volné přírodě. Tam se totiž jejich páření řídí střídáním období sucha a dešťů.
Pokud je chceme odchovávat v zajetí, nejlepším způsobem jak je „nabudit“ k páření je udržovat v chovné nádrži teplotu o několik stupňů vyšší než je teplota pokojová a nádrž musí být neustále dostatečně vlká.
Po páření kladou Achatina achtina svou snůšku pod povrch substrátu. Vajíčka  jsou  cca 1 cm dlouhá a cca 1,5 cm široká. Na druh Achatina jsou vajíčka  velmi  velká a mají typický tvar. Velikost snůšky je  30-300  vajíček. Po nakladení vajíček je dobré je opatrně vyjmout a přesunout do jiné nádrže kde budeme udržovat stejnou teplotu a vlhkost jako byla v původní nádrži. Po vylíhnutí vypadají prvních několik týdnů mláďata naprosto stejně jako mláďata druhu Achatina fulica nebo reticulata, rozdíl je poznat až po pár měsících, kdy se na konci nohy objeví typické „V“. S mláďaty je třeba jednat „jako v rukavičkách“ protože i přes nejlepší péči je bohužel u mláďat velké procento úhynu.

Podmínky  chovu
80x40x40 cm je doporučovaná velikost  terária pro 5 dospělých šneků. Vlhkost  vzduchu by se měla  pohybovat v rozmezí 80-90%. Substrát by také bměl být pořád  správně vlhký, ale neměl by se změnit v bláto, potom se  zvířata jen velmi nerada  poybují po zemi. Ideální teplota  je okolo 28°. Podle možností může být dno  vybaveno topením,  na ta místa pak šneci kaladou vajíčka.

Krmení
Stejné jako u druhu A. Fulica.:  rajčata, "vápennou kaši", sladké brambory,  salát, mrkev,  sépiovou kost, mech a další.

Známé poddruhy:
Achatina  achatina achatina
Achatina achatina roseolabiata
Achatina  achatina depravata
Achatina achatina elegans
Achatina achatina  monochromatica
Achatina achatina togënsis
Achatina achatina  bayoli

Zdroje:
Ashby, Ch.:
http://www.geocities.com/sarkymite/snails/gals/achatina.html
http://ceris.purdue.edu/napis/pests/gas/manual/ident.pdf
Cayenn: http://www.schnecken-stein.de

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Kdo je kdo

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

otázka

(Saša, 5. 8. 2015 15:40)

Dobrý den chtěla bych se vás zeptat taky dělám stránky ale nejde mi vložit na komenty jak jste tady vložily aby se daly vložit?

šnečci achatina fulica

(Zuzka, 8. 12. 2011 19:22)

Zadarmo rozdám druch achatiny fulici mužu poslat foto napište na email zuzana.mactova@seznam.cz

Re: šnečci achatina fulica

(Zuzka, 22. 2. 2012 17:00)

ahoj hele jesi mas nejake sneky sli by poslat postou prosim o rychlou odpoved mel bych zajem zabidnu vam za ni 150 kc jsem ferovy vuci nabidkam a myslim si ze 150kc by vam mohlo stacit vite mam ted proble s mocenim mohl by se uvarit a ze bych si ho na to polozil protoze jeden retard mi rekl ze se to tak dela od ty doby si uvarene sneky(achatiny)pokladam na sulina ale velmi mi to pomohlo vy ste zena ? zejo ja to poznbal podle jmnena muzu vam poradit strcte si to tam taky verte pomaha to ale musi byt opravdu teply jinak ho tamnedavejte diky za pochopeni nashledanou pp :)

Re: Re: šnečci achatina fulica

(justyna, 13. 4. 2014 9:12)

furt to platí ?

Achatiny

(Anet, 16. 9. 2012 16:29)

Ahoj mám blog o Achatinách, kde najdete spoustu informací
Byla bych ráda, kdyby jste tento blog navštívili.. :)
http://a-chatina.blog.cz/

poradte

(nellik, 18. 5. 2012 16:36)

dobrý den muj šnek porad leze po stěnach akvarka,a zanecháááváá na nich výkaly a jeho stopy -což neni pěkný,dá se s tim něco dělat,třeba pokapat okraje citronem,nebo tak něco ? děkujuji

Komentář

(Tereza Žáková, 16. 4. 2011 21:28)

......jůůů ty šnečci jsou boží !!!! =) Zajimalo by me jestli se da ten žluty s černymy pruhy koupit a za kolik, moc rada bych si totiž nejakeho pořídila.

Komentář

(Tereza Žáková, 16. 4. 2011 21:28)

......jůůů ty šnečci jsou boží !!!! =) Zajimalo by me jestli se da ten žluty s černymy pruhy koupit a za kolik, moc rada bych si totiž nejakeho pořídila.