Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Archachatina degneri

Ve volné přírodě
Arch. degneri pocházejí ze západní Afriky, z Ghany.

Vzhled
Archachatina degneri vypadá obdobně jako další dva zástupci Archachatin - Arch. marginata (var. suturalis) a Arch. puylaerti.
Mohou dorůstat okolo 12-14 cm ale většinou se velikost ulity dospělých jedinců pohybuje okolo 8-9 cm.
Ulita je pevná a působí lesklým dojmem, její obvyklá barva je světle hnědožlutá s nepravidelnými červenohnědými pruhy které překrývají světlejší žlutohnědý podklad. Červenohnědá barva pruhů je po celé ulitě a dosahuje až k ústí ulity, kde se základní žlutohnědá barva může změnit až na vyloženě hnědozelenou barvu. Poslední dva závity se při podrobném zkoumání někdy mohou zdát až našedlé s velmi jemnými cik-cak liniemi.
Obústí, columella a patro jsou tmavě vínově červené (popřípadě růžové či šedorůžové.) Těsně kolem okraje odbústí je pak tenký našedlý proužek.
Povrch ulity na prvním závitu a půl se můmže jevit mírně svraštělý. Další cca tři a půl závitu mívají výrazně odlišný povrch. Na dalších závitech se pak struktura stává nepravidelnou a okraje jsou jen velmi špatně rozeznatelné. Na celé ulitě jsou dobře viditelné růstové linie.
Tělo šneka bývá světlé ale eixtuje i určitá variabilita v barvě těla. Někdy může být archachatina degneri zaměňována také s Arch. marginata var. ovum, ale rozdíly mezi nimi jsou zřejmé, zvláště pokud je člověk srovná vedle sebe.

Rozmnožování
Mají-li Arch. degneri vhodné podmínky k životu, množí se velmi snadno. Po spáření kladou snůšku cca dvoucentimetrových vajíček. Velikost snůšky bývá obvykle okolo 10 vajíček ale snůška může mít 2-20 vajíček. Archachatiny kladou svá vajíčka do substrátu pod povrch, je proto nutné jim dát dostatečnou vrstvu. Pokud jsou vajíčka držena ve vlhku a v teple (ideální teplota je 28-30°C), pak je velké procento vylíhnutých a životaschopných mláďat.

Podmínky chovu
Archachatiny sice nejsou příšliš náročné na chov, ale narozdíl od svých běžněji chovaných příbuzných (Achatina fulica, reticulata či iredalei) nejsou tak tolerantní k chladnějšímu prostředí. Optimální teplota pro jejich chov je 26 - 30°C při velmi vysoké vlhkosti vzduchu (okolo 90 %). Je proto dobré mít v chovné nádrži cca na jedné třetině plochy vyhřívání. Také vrstva substrátu by měla být velmi vysoká, doporučuje se 10-15 cm, aby Archachatiny mohly naklást svá vajíčka.
Pro udržování vlhkosti vzduchu je vhodné do nádrže umístit velkou misku s vodou a šnekům aspoň jednou denně rosit ulitu a omezit ventilaci na minimum (přístup vzduchu ale do nádrže být musí!). Pokud budou pro šneky teplota či vlhkost příliš nízké, šneci se přestanou pohybovat, často se zahrabou hluboko do substrátu, zavíčkují se a připraví se na zimování.

Zdroje:
http://www.petsnails.co.uk/species/archachatina_degneri.html#start
http://www.exoticpetsuk.com/archachatinadegneri.htm
http://www.conchsoc.org/interests/afrlndsn.php
http://www.ueber-die-schneck.de/index.php?option=com_content&task=view&id=30&Itemid=45

 

 

Náhledy fotografií ze složky Kdo je kdo