Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Achatina iredalei

Původ:
Achatina iredalei má svůj domov v Africe, konkrétně pak v Zanzibaru, Tanzánii a Keni.

Vzhled:
Achatina iredalei je drobnější druh, velikost jejich ulity dosahuje v dospělosti až 7-9 cm. Ulita je nejčastěji žlutá nebo krémová (připomíná barvu banánu) ale může být až téměř bílá a jsou na ní v různých rozestupech viditelné světle až sytě žluté (někdy až oranžové) proužky kopírující růstové linie (albionitické formy nemusí mít žluté pruhy na ulitách vůbec).

Rozmnožování
Achatina iredalei je jedinečná svým způsobem rozmnožování. Narozdíl od ostaních příslušníků svého druhu totiž neklade vajíčka, ale rodí živá mláďata. Mláďata se vylíhnou již v těle matky (ulitě) dospělce a ten pak klade živá mláďata. Mláďata se rodí za cca 28 dní po oplodnění a v jedné snůšce bývá kolem 30 šnečků. Velikost mláďat je cca půl centimetru. Šnek je  porodí do důlku v substrátu a první dny tam mláďata zůstávají. Teprve potom vylézají na  povrch. Mláďata po vylíhnutí mívají  na ulitách typické skvrnky, které později s věkem mizí. Mláďata by měla ihned po vylíhnutí dostat sépiovou kost.

Podmínky chovu
Vlhkost vzduchu  80%, teplota ideálně 27-30°C. Dotápět se dá například žárovkou nebo topnými tělesy do terárií. Pokud použijete žárovku, dobře ji zabezpečte (zvířata se k ní nesmí dostat) - ideálně je tedy ji umístit například nad nádrž s plži. Jako substrát se dá použít buď lignocel nebo rašelina. Substrát by měl být neustále vlhký a kyprý (ne udusané bláto). Jako zdroj vody se dá použít bazének z nízké ploché misky, pokud je miska příliš hluboká dají se na dno dát kamínky.

Krmení
Všechny druhy salátu, zelenina,  ovoce a nejdůležitější je sépiová kost nebo různé vápenné  kaše. Krmivo je v podstatě totožné s krmením ostatních achatin. Viz sekce krmení achatin.

Zdroje:
http://achatschnecken.foren-city.de/topic,395,-achatina-iredalei.html
http://www.terrarium.com.pl/zobacz/achatina-ssp-slimaki-olbrzymie-202.html
http://www.viana.li/schnecken/allg/a.iredalei.htm
http://achatina.ru/Photo/Page.Eng/Iredalei.htm

 

 

Náhledy fotografií ze složky Kdo je kdo

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

oblovka

(Dáša, 16. 10. 2010 22:11)

Dobrý den, už týden mám zazátkované oblovky a nevím proč.Krmím je už půl roku stejně, mají stejné prostředí a najednou se v teple zazátkovaly.je možné, že zimují?Nemám žádné zkušennosti, jen se bojím, že chcípnou.Můžete mi odpovědět na mail"dagmarie@email.cz Předem děkuju.