Nechutenství, apatie: Může být způsobeno otravou, např. jestli šnečci pozřeli rostliny postříkané insekticidy nebo postřiky proti zahradním plžům.
Vypadnutí těla z ulity: Je způsobeno ochabnutím cívkového svalu, který plži používají k zatáhnutí se do ulity. Sval ochabuje při nedostatečné vlhkosti nebo při nešetrném zacházení, např. násilné sundání z podkladu apod. V případě, že šnečkovi vypadne tělo z ulity, pokud vím, už mu není pomoci.
Vak ve spodní části hlavy: Plž zřejmě pozřel něco, co mu nesedlo. Může to být jedovatá rostlina, rostlina s jedovatým postřikem, příliš jednotvárná nebo nevhodná strava. Vak vespodní části hlavy, u raduly, většinou naplněný tekutinou, je střevem, které plž vyvrhl, poté umírá. Pokud vím, nedá se takto postižený plž zachránit, ale je tu možná šance po propíchnutí váčku.
Nepřijímá potravu: V teráriu je nízká nebo vysoká teplota a vlhkost, může být způsobeno i otravou, postiženého plže dejte přímo na potravu a udržujte dobré chovné podmínky.
Nevylézá z ulity: Šnečkovi může být zima nebo je pro něj sucho.
Málo aktivní: Může být způsobeno příliš nízkou teplotou nebo vlhkostí. Šnečky vykoupejte a zajištěte jim dostatek vlhka a tepla.
Zalézá do ulity a zevnitř ji vyžírá: Má málo vápníku potřebného ke stavbě ulity, proto jej okusováním čerpá právě z ní. Šnečci si mohou ulitu také okusovat navzájem, může to být způsobeno tím, že jich je velký počet v jednom teráriu. Šnečky dejte na sépiovou kost, dejte jim vápennou kašičku a zkontrolujte, že mají k vápníku vždy snadný přístup.
Prasklá ulita: Způsobená obvykle pádem, pokud z ní nic nevytéká, pak by to mělo jít zhojit. Velké praskliny se dají slepit, ovšem nikdy k tomuto účelu nepoužívejte lepidla s acetonem!
Popraskaná ulita: Způsobená pádem nebo odřením, nebo nedostatkem vápníku, drobné prasklinky by se měly časem zhojit, když zajistíte plžům přísun vápníku.
Vyschlá pokožka, víčkování: Může být způsobeno nižší relativní vlhkostí vzduchu, příliš vysokou nebo naopak nízkou teplotou, plže vykoupeme, udržujeme vysokou relativní vlhkost a stálou teplotu okolo 20 - 24°C.
Plísně: Mohou být způsobeny vyšší relativní vlhkostí vzduchu, napadené plže vykoupeme v čaji z heřmánku, třezalky nebo kopřivy, nebo ve slabém roztoku manganistanu draselného.
Bezdůvodný množstevní úhyn, mušky: Pokud máte v teráriu malé mušky, mohou to být octomilky nebo vláhomilky, které své larvy kladou do substrátu nebo výkalů. Těmto muškám svědčí teplota a vlhkost, živí se kvasinkami a mikroorganismy, které se nachází v roukládajícím se materiálu. Jejich larvy můžou plžům velmi znepříjemnit život, mohou je napadnout a následně zahubit. Dávejte si na ně pozor zejména pokud máte snůšku mláďat šnečků, ti jsou obvzláště náchylní. Předcházet líhnutí mušek lze tím, že jedenktrát za týden nebo za 14 dní vyměníte lignocel (právě asi týden trvá vývojový cyklus octomilek, ale to se liší dle druhu), vyčistíte terárium a každý den odstraníte zbytky potravy. Nikdy se nesnažte zbavit mušek tím, že je postříkáte přípravkem na hubení hmyzu, tento přípravek škodí i plžům. Muškám se totiž daří hlavně v hnijícím ovoci a rozkládajícím se materiálu.
Komentáře
Přehled komentářů
Asi už někdo dávno psal, ale kdyby náhodou... Krom pépiovky se dají použít nadrcené skořápky z vajec, nejlépe nadrcené v hmoždíři, nebo třecí misce až na úplný prach a nebo normální vápenec kterým se vápní zahrady... Naši šneci, "za mlada" sépiovku moc nežrali, to spíš ty skořápky, ale teď už jo...
pomoc!!!
(týnule, 17. 11. 2010 12:41)Ahojky.. nevím co mám dělat! jednomu mému šnečkovi se udělalo takové bílé víčko na oku!! nemůže oko vysouvat. Prosím nevíš co to může být?? =)
Re: šneček
(Thea, 11. 9. 2011 15:29)