Achatina fulica
Ve volné přírodě:
Achatina fulica pochází původně z pobřeží východní Afriky (především z oblasti Keni a Tanzánie) a odtud byla zavlečena do téměř celé Afriky, a také do mnoha východoafrických, karibských ostrovů, do jižní Austrálie, Nový Zéland, jižní, jihovýchodní a východní Asie, Polynézie a další pacifické ostrovy, jižní a střední Ameriky, a na pobřeží jižních států USA.
Tito šneci se velmi rychle množí, v některých státech, do kterých byli zavlečeni (například USA) už je považují za pohromu, neboť i když tito plži preferují vlhké tropické klima, dokáží se adaptovat i na sušší a studenější podnebí a to tak, že se zahrabou 10 - 15 cm hluboko do půdy a tam přezimují. Díky této schopnosti a velmi rychému množení jsou nebezpečným škůdcem polních plodin. Na druhou stranu, Achatiny ve svém přirozeném prostředí napomáhají k rozkladu živočisné hmoty, neboť kromě okolní vegetace, lišejníků, řas a hub mohou požírat i živočišnou bílkovinu.
Nejvíce aktivní jsou Achatina fulica v noci, ve dne většinou jen je li mokro.
Největším nepřítelem (kromě člověka) je pro Achatina fulica krab který považuje maso achatin za lahůdku, stejně jako některé druhy velkých ptáků včetně kachny domácí a někteří savci, například divoká prasata.
Vzhled:
Velikost ulity dospělého šneka může dosahovat až 20 cm na délku a 12 cm na šířku a tvoří 7-9 závitů. Barva nohy může být velmi proměnlivá - šedá, černá, hnědá, béžová, ale také existují i bílé formy (White Jades). Hřbetní pruh může být téměř neznatelný. Ulita může mít také velmi proměnlivou barvu. Může mít červené, zelené, žluté a hnědé tóny, se světlými nebo tmavými pruhy nebo podlouhlými fleky. Fulicy z asijských oblastí jsou častěji světlejší (žluté, světle růžové). Existují i různé poddruhy které mají rozdílnou barvu ulity (například Achatina fulica rodatzi s albionitickou ulitou).
Apex je bílý ale může být také světle růžový a je ostrý, jako u všech achatin.
Columella, patrová a vnější část obústí jsou bílé, modře se lesknoucí, nemají ani nádech do růžova a nikdy nejsou červené! Columella je konkávní (čím je ulita širší, tím konkávnější je columella), stočená a má jakoby „useknutý“ vrchol.
Rozmnožování:
Cca 8-20 dní po páření klade Achatina fulica 3-5 mm velká, kulatá, žlutě zbarvená vajíčka, která ale nejsou tak pevná jako u Archachatina. Počet vajíček je 20-400 na jednu snůšku a každý šnek může mít 3-4 snůšky do roka. Jsou-li v optimálních podmínkách, zhruba po 11 dnech se líhnou asi 4 milimetrová mláďata. Pohlavně dospívají zhruba v půl roce věku a i když v přírodě se obvykle dožívají 3-5ti let, v dobrých podmínkách se mohou dožít až devíti.
Podmínky chovu
Terárium o rozměrech 60x30x30 je vhodné pro 5-10 dospělých šneků.
Vlkost by se měla pohybovat od 60-90%. Tento druh má rád blízkost ostatních šneků a měl by se proto chovat ve skupině min. 3 zvířat. Nepotřebují žádné zvláštní podmínky pro chov.
Krmení
Fulicy nejsou vybíravé, žerou dobře všechno: rajčata, "vápennou kaši", sladké brambory, salát, mrkev, sépiovou kost, mech a další - viz krmení achatin
Další známé poddruhy
Achatina fulica - typ I-VII (barevné varianty)
Achatina fulica hamilei
Achatina fulica hamilei var. rodatzi (bílá ulita)
Achatina fulica var. "White Jades" (albionitická noha)
Zdroje:
Stokes, H.: Introduced Species Summary Project http://www.columbia.edu/itc/cerc/danoff-burg/invasion_bio/inv_spp_summ/Achatina_fulica.htm
http://ceris.purdue.edu/napis/pests/gas/manual/ident.pdf
http://www.pestalert.org/Detail.CFM?recordID=10
Cayenn: http://www.schnecken-stein.de
Náhledy fotografií ze složky Kdo je kdo
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář